İSKİ Grafikleri Son Durumu Gözler Önüne Serdi: Sıcaklık Arttı, İstanbul Barajlarında Tehlike Çanları Çaldı!

Geçen sene kurak geçen mevsimler en çok İstanbul barajlarını vurdu. Barajlar 2023 yaz mevsiminde yüzde 16’ya kadar düşerek dip seviyeyi gördü. 2024 kış ve bahar aylarında meydana gelen sağanak yağış İstanbul barajlarına adeta can suyu oldu. Barajlarda doluluk oranı yüzde 83’ü gördü.

Haziran ayıyla birlikte barajlar için de tehlike çanları çalmaya başladı. Kavurucu sıcakların erken gelmesinden barajlar da nasibini aldı.

Peki İstanbul barajlarında son durum ne?

İSKİ GRAFİKLERİYLE İSTANBUL BARAJLARINDA SON DURUM

Yüzde 83’ü gören İstanbul barajlarında 11 Haziran Salı itibarıyla doluluk oranı yüzde 76.35 olarak ölçüldü.

İşte İSKİ Grafikleriyle İstanbul barajlarında son durum:

“İSTANBUL BARAJLARI DOLULUĞU ALDATMASIN”

Öte yandan meteoroloji mühendisi Prof. Dr. Güven Özdemir, İstanbul barajlarıyla ilgili kritik bir açıklama yaptı.

Özdemir, “İstanbul’daki barajların doluluğu aldatmasın. Çünkü yüzde 80’leri geçmişti, şu anda yüzde 76-77’lere kadar geriledi. Günde ortalama üç milyon metreküp su tüketiyoruz. Çünkü nüfus artışı var. Sıcaklık da artınca tabii ki su tüketimi artacaktır. Bir kar kuraklığı yaşadık. İstanbul olarak kışın kar alamadık. Bu da yeraltı sularımızın tabii ki azalması demek. Yağışları mümkün olduğu kadar aldık ama ancak yüzde 80’e kadar çıkabildi. Barajların tamamı bile dolu olsa İstanbul’a kullanılacak su, tüketecek su yetmeyecektir. Çünkü günde üç milyon metreküp su tükettiğinizde, 360 ile çarptığınız zaman bizim kapasitemiz 768 milyon metreküp, 1 milyon metreküpün üzerine çıkıyor. Yani bizim en az yüzde 25, yüzde 30 su açığımız var. Bu yüzden mümkün olduğu kadar su tasarrufu yapmamızda fayda var. Yeraltı suları da azaldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir