Havalimanında 1500 akrep ve örümcekle yakalanan ABD’li müze müdürü serbest

İstanbul Havalimanı’ndaki kaçakçılık operasyonunda, Anadolu’da yaşayan endemik türdeki zehirli hayvan türlerini yurtdışına kaçırmaya çalıştığı iddiasıyla gözaltına alınan Amerikan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Lorenzo Prendini, serbest bırakıldı.

AA’nın aktardığına göre İstanbul Emniyeti Kaçakçılıkla Mücadele Şube ekipleri, Türkiye’de yaşayan endemik türdeki zehirli hayvanların, DNA bilgilerinin kopyalanarak ve zehirlerinin sağılma yöntemiyle biriktirilerek ilaç yapımında kullanıldığını belirledi.

Bu türlerin yasadışı yollarla yurtdışına çıkarılmaya çalışıldığını tespit eden ekipler, İstanbul Havalimanı’nda operasyon yaptı.

Operasyonda, ABD’ye gideceği tespit edilen New York’taki Amerikan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nin müdürü Lorenzo Prendini gözaltına alındı.

Şüphelinin valizinde yapılan aramada, içinde sıvı bulunan 88 plastik tüp şişe, 58 klipsli poşet içinde Türkiye’ye ait endemik türdeki yaklaşık 1500 akrep, tarantula ve örümcek gibi hayvan türleri ele geçirildi.

Operasyonda ele geçirilen endemik türdeki hayvanlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde basına sergilendi.

Öte yandan akrep zehrinden elde edilen 1 litre ilacın piyasa değerinin yaklaşık 10 milyon dolar olduğu öne sürüldü.

Hakkında “5607 Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet” suçundan işlem başlatılan şüpheli Prendini, emniyetteki işlemlerin ardından polis eşliğinde Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne sevk edildi.

Şüphelinin 26 Nisan’da Türkiye’ye girdiği, Tarım ve Orman Bakanlığından araştırma yapmak için izin aldığı ancak yasağa uymayarak topladığı hayvanları yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarmaya çalıştığı öğrenildi.

Şüphelinin emniyetteki ifadesinde, “New York City Üniversitesinde profesör olarak işime devam ediyorum. Valizler bana ait, sayısını bilmediğim hayvanları Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden topladım. Bunlarla ilgili araştırma yapacaktım, uzun süreceği için yanımda götürmek istedim. Daha önce başka ülkelerde de benzer şekilde çalışmalar yaptım, oradakileri ülkeme götürebildim. Türkiye’de de bunu yapabileceğimi düşündüm, yasadışı olduğunu bilmiyordum” dediği belirtildi.

Sulh ceza hakimliğine çıkarılan Prendini, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir