Bu Ülkede Cezaevinde Hiç Kimse Yok! Türkiye’nin Dünyadaki Sırası Dikkat Çekti

2023 yılında dünya genelinde hapishane nüfusları incelendi. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Brezilya’nın ön sıralarda yer aldığı görüldü. Cezaevlerinde bulunan mahkum sayıları, ülkeler arasındaki sosyal ve ekonomik farkları yansıtıyor.

CEZAEVİ NÜFUSLARI ARTIYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2023 yılı itibariyle 1,767,200 kişi cezaevinde bulunuyor. Bu sayı, dünya genelinde en yüksek mahkum sayısına sahip olduklarını gösteriyor. Çin’de ise bu rakam 1,690,000 olarak kaydedildi. Bu ülkeleri, Brezilya 835,643 mahkum ile takip ediyor.

HAPİSHANE NÜFUSLARI SOSYAL VE EKONOMİK FARKLARLA İLİŞKİLİ

Hapishane nüfusları, ülkelerin sosyal ve ekonomik durumlarına dair ipuçları veriyor. Örneğin, Hindistan’da 554,034 mahkum bulunurken, Rusya’da bu sayı 433,006. Türkiye’de ise 336,315 kişi cezaevinde. Bu rakamlar, her ülkenin adalet sistemi ve sosyal yapısı hakkında bilgi sağlıyor.

BAZI ÜLKELERDE MAHKUM SAYILARI DÜŞÜK

Diğer ülkelerle kıyaslandığında, bazı ülkelerde mahkum sayıları oldukça düşük. Örneğin, İsviçre’de sadece 6,445 mahkum bulunurken, Norveç’te bu sayı 2,975. Finlandiya’da ise 2,827 mahkum mevcut. Bu ülkelerdeki düşük mahkum sayıları, ceza adaleti ve sosyal refah politikalarının etkinliğini yansıtıyor.

DÜNYANIN EN AZ MAHKUM BULUNAN ÜLKELERİ

Dünyada en az mahkum bulunan ülkeler arasında Lüksemburg, Seyşeller ve Lihtenştayn yer alıyor. Lüksemburg’da 685, Seyşeller’de 362, Lihtenştayn’da ise sadece 12 mahkum bulunuyor. Monaco’da ise sadece 14 kişi cezaevinde. Bu ülkelerdeki düşük mahkum sayıları dikkat çekici. Vatikan’da ise hiç kimse bulunmuyor.

HAPİSHANE NÜFUSLARINDAKİ FARKLAR

Mahkum sayılarındaki büyük farklar, her ülkenin adalet sistemi ve sosyal yapısının farklılıklarını gösteriyor. Örneğin, Japonya’da 45,714 mahkum bulunurken, Avustralya’da bu sayı 41,155. Kanada’da ise 32,261 mahkum mevcut. Bu rakamlar, ülkelerin adalet sistemlerindeki farklılıkları yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir